Vytvoření online kvízu ve Flippity a Quizizz na téma živočichové v mezipředmětové výuce

Miroslav Mráz
4 min readFeb 13, 2021

V rámci projektu Chytrá škola O2 rozvíjíme s žáky a učiteli digitální gramotnost v mezipředmětové výuce. V tomto článku si ukážeme, jak jsme pracovali s žáky 4. třídy v předmětech Přírodopis a Informatika.

V plánování miniprojektů v mezipředmětové výuce nám velmi pomohla skutečnost, že jsme se na základě zkušenosti s využitím prostředí Google Classroom (březen 2020) rozhodli toto prostředí dále využívat také v běžné výuce ve školním roce 2020/2021 jako zdroj výukových materiálů a pro postupné vytváření školního digitálního portfolia, které poté můžeme dále sdílet a upravovat podle potřeby s kolegy v dalších letech. Při přechodu zpět do distanční výuky (říjen 2020) byli již všichni kolegové s prostředím dobře seznámení a měli dostatek vytvořených podkladů, což s sebou přineslo úžasné možnosti plánovat mezipředmětovou výuku — stačí pozvat kolegu do mého kurzu a má hned jasno, na čem s žáky pracujeme a jaké jsou jejich průběžné výstupy.

V rámci vzájemného sdílení s kolegy, kteří učí ve 4. ročníku, jsme se dohodli, že vytvoříme s žáky pro téma živočichové online kvíz v prostředí Flippity a Quizizz.

Měsíční kritéria pro předměty Přírodověda a Informatika v měsíci prosinec

Postup byl následující:

  • Kolegyně zadala žákům úkol připravit si kartu vybraného živočicha (žáci měli na výběr vyplnit kartu online v Google dokumentech nebo si ji vytisknout a doplnit ručně). Žáci si poté vymysleli 5 otázek pro kvíz s více možnostmi.
  • V informatice jsme poté přepsali otázky(nebo zkopírovali, pokud měli otázky již v digitální podobě) do nového prázdného dokumentu a seznámili jsme se se základy formátování (očíslování otázek a označení možností a)-d), tučné vyznačení správných odpovědí), jak nasdílet dokument se spolužákem pro kontrolu správného formátování, komentování překlepů nebo faktických chyb.
  • Vyzkoušeli jsme také psát s celou třídou všechny otázky do společného dokumentu — žáky tato činnost velmi bavila, ale narazili jsme na to, že někdo smazal hotový dokument a nemohl jsem se v historii verzí dostat k poslední verzi (proběhlo zřejmě hodně změn zároveň). Doporučuji proto nejdříve to, aby měl každý žák své vlastní otázky ve svém dokumentu a teprve poté společně editovat jako třída jeden dokument.
  • V další fázi jsem připravil přes šablonu Quiz Show ve Flippity společnou tabulku, do které jsem předepsal do jednotlivých buněk jména žáků, kteří poté zkopírovali do těchto buněk své vybrané otázky včetně jedné správné odpovědi. Překvapivě při této činnosti nedošlo k úplnému smazání obsahu, pouze k občasnému přeskočení do buňky spolužáka, což bylo způsobeno hlavně tím, že čtvrťáci používali tabulky poprvé. Zde je návod k vytvoření šablony v češtině.
  • Následovalo druhé kolo revizí vytvořeného obsahu.
  • Do streamu Google Učebny jsem poté rozdělil žáky do týmů a nechal je ve skupinových Google meetech vymyslet jméno týmu.
  • Poté jsme si zahráli společně vytvořenou hru.
  • S žáky jsme v další hodině pak procvičili týmovou práci a vyzkoušeli jinou, za mě dynamičtější a graficky propracovanější aplikaci Quizizz. Rozdělil jsem žáky do skupinek, nechal je vybrat si kapitána, kterému ostatní nadiktovali ve skupinovém meetu své otázky, zatímco kapitán vytvoří online kvíz a bude zodpovědný za sdílení týmového výstupu. Role ostatních byla kontrolovat faktickou a typografickou správnost kvízu. Kapitán také v soukromém komentáři Google Učebny napsal, jak se týmu dařilo spolupracovat.
Zadání práce v Google Classroom a výstupy žáků

--

--

Miroslav Mráz

Učitel informatiky na ZŠ Labyrinth Brno, vedoucí DIGI centra a Lego inovačního studia Brno, podpora škol Umíme to.