Online únikovka na téma Leonardo da Vinci

Miroslav Mráz
4 min readMar 19, 2021

V rámci projektu Chytrá škola O2 rozvíjíme s žáky a učiteli digitální gramotnost v mezipředmětové výuce. V tomto článku si ukážeme, jak jsme pracovali s žáky 7. třídy v předmětech Dějepis a Informatika.

Kolegyně pracovala se sedmáky na dvouměsíčním projektu na téma vynálezy a objevy. Vytvořili sérii vlastních aktivit k procvičování dějin lékařství v prostředí Learning apps, čemuž jsme se věnovali v předchozím článku. Součástí tématu byla také všestranná postava renesančního polyhistora Leonarda da Vinciho, ke které jsme se rozhodli vytvořit online únikovou hru.

Postupovali jsme následovně:

  • Kolegyně detailně probrala témata k postavě Leonarda da Vinciho v dějepisu (historické období, jeho díla v oblasti umění, vědy, ale také válečnictví).
Zadání úkolů v dějepise
  • Kolegyně rozdělila žáky do skupin a podle témat, ke kterým budou vytvářet otázky do únikovky v Google Classroom dějepisu.
  • V informatice jsem udělal do tabulky seznam 10 únikovek z facebooku, které vzbudily pozitivní ohlas u učitelů. Žáci si měli za úkol vybrat 2, které vyzkouší, udělají k nim recenzi a vytvoří vývojový diagram průchodu únikovkou.
Průzkum únikovek
  • V rozdělených týmech žáci poté vytvořili vzdělávací obsah v Learning apps, přidali odkazy na tyto online aktivity do tabulky k otestování a zpětné vazbě.
Vytvoření aktivit v Learning apps
  • V týmu jste brainstormovali o příběhu únikovky, dali jsme si zpětnou vazbu k jednotlivým nápadům na padletu.
Příběhy únikovky —třídní brainstorm
  • Vytvořili jsme vlastní únikovku. Žákům jsem dal v závěru možnost pracovat buď v týmu nebo samostatně a také jsem zvolil dvě úrovně výstupu — základní (žák pouze dokáže, že zvládá základní prvky vytváření únikovky) nebo pokročilou únikovku s příběhem a všemi aktivitami.
  • Na konci jsme udělali reflexi k únikovce a probrali s žáky jejich odpovědi

Výstupy žáků

Odkazy na aktivity v Learning apps:

Webová stránka žákyně o Leonardovi da Vincim

Odkaz na povedenou únikovku

Reflexe únikovky

Zpětná vazba k aktivitě od žáků

--

--

Miroslav Mráz

Učitel informatiky na ZŠ Labyrinth Brno, vedoucí DIGI centra a Lego inovačního studia Brno, podpora škol Umíme to.