Online komiks v mezipředmětové výuce

Miroslav Mráz
2 min readJun 3, 2021

V rámci projektu Chytrá škola O2 rozvíjíme s žáky a učiteli digitální gramotnost v mezipředmětové výuce. V tomto článku si ukážeme, jak jsme pracovali s žáky 4. třídy v předmětech přírodověda, informatika a pracovní činnosti.

V rámci pravidelného ročníkového sdílení s kolegy jsme se dohodli na propojení témat pravidla ochrany přírody a tvorby digitálního obsahu formou online komiksu.

Měsíční kritéria přírodovědy a informatiky

Postupovali jsme následovně:

  • Kolegyně s žáky probrala v rámci přírodovědy zásady chování v přírodě
  • V informatice jsme s žáky otestovali dvě platformy na vytváření online komiksů — Storyboardthat a Pixton. Žáci si poté vybrali, kterou z platforem využijí. Storyboardthat nabízí v bezplatné verzi více pozadí, Pixton naopak pro žáky příjemnější grafiku a bohatou škálu postav. Zde najdete videonávod k Pixtonu.
Zadání v informatice k otestování platforem
  • Žáci poté 2 vyučovací hodiny informatiky pracovali na dokončení svých komiksů a do přílohy úkolu v Google Učebně přidali fotky svých výstupů
  • V rámci pracovních činností jsem si hromadně ve složce kurzu na Google disku stáhnul všechny fotky žáků, vložil do prezentace a vytisknul.
  • Žákům jsem náhodně rozdělil vytisklé komiksy a jejich úkolem bylo uspořádat a vytvořit smysluplný příběh, vystřihnout části komiksu, nalepit je na flipchart a na konci hodiny prezentovat svůj výsledek. Je nutno říct, že žáci museli také komunikovat s ostatními týmy a vyměnit části komiksů, pokud neměli na sebe navazující části.
Výstupy ve fyzické podobě v rámci pracovních činností

Reflexe

  • Aktivita celkově žáky bavila. Příště bych zapojil také kolegyni v českém jazyce pro vytvoření příběhu, korekci textu a zapojení přímé řeči — výstupy by tak byly po obsahové stránce kvalitnější a ušetřili bychom 1 vyučovací hodinu informatiky.

--

--

Miroslav Mráz

Učitel informatiky na ZŠ Labyrinth Brno, vedoucí DIGI centra a Lego inovačního studia Brno, podpora škol Umíme to.